Jaka chusta na początek? To jedno z pierwszych pytań, jakie zadają sobie rodzice chwilę po tym, jak postanowią rozpocząć przygodę z chustonoszeniem i zdecydują się na długą chustę tkaną. Jaka tkanina i splot? Na co zwrócić uwagę? Jak wybrać rozmiar? Któremu producentowi zaufać?
Z jakiej tkaniny powinna być pierwsza chusta?
Przede wszystkim, nie każda tkanina nadaje się na chustę do noszenia dzieci. Jeśli słyszysz o kogoś: „O co tu chodzi? Kup po prostu 5 m materiału w sklepie.”, to wiesz, że ten ktoś raczej dzieci w chustach nie nosił.
Chusty wykonane są z tkanin spełniających standardy bezpieczeństwa, dotyczące produktów dla dzieci, o odpowiedniej wytrzymałości i splocie zapewniającym właściwą pracę chusty. Co to znaczy, że chusta dobrze pracuje? W chustowym „slangu” mówi się tak o chustach, które dobrze układają się na dziecku, a po właściwym zamotaniu (czyli zawiązaniu z maluszkiem w środku), gwarantują mu stabilne podparcie i bezpieczną pozycję.
Skład
Chusty do noszenia dzieci tkane są z przędz bawełnianych, lnianych, z wełny, jedwabiu, wiskozy bambusowej, tencelu i wielu innych, nadających chustom specyficzne właściwości. Niektóre chusty zawierają 100% przędzy jednego rodzaju, inne wytkane są z dwóch i więcej rodzajów – zawierają domieszki różnych przędz, nadające chuście specyficzne właściwości. Na pierwszą chustę doskonale nadaje się stuprocentowa bawełna. W połączeniu z odpowiednim splotem chusta taka jet mięciutka, a przy tym łatwa do utrzymania w czystości. Bawełniane chusty można bez obaw prać w pralce.
Dobrym rozwiązaniem na pierwszą chustę będzie również domieszka tencelu lub wiskozy bambusowej. Dodają one chuście miękkości, a tkanina jest niezwykle miła w dotyku, co ma szczególnie znaczenie przy noszeniu noworodków.
Splot
Splotem tkackim nazywa się porządek przeplatania się nitek wątku z osnową. Sploty polecane na pierwszą chustę, według nomenklatury używanej przez producentów, to: śkośno-krzyżowy, jodełkowy i „serduszka”.
Gramatura
Gramatura to nic innego jak informacja, ile waży 1 metr kwadratowy tkaniny, z której wykonano chustę. Zależy od składu chusty i zastosowanego splotu. Gramatury chust bawełnianych, rekomendowanych na początek noszenia wahają się pomiędzy 200 g/m2 do 290 g/m2.
Czy kolor ma znaczenie?
Na początek warto wybrać chustę, której krawędzie różnią się od siebie. Może to być chusta dwukolorowa (jak na przykład linia „Moja pierwsza” z Leny Lamb), chusta w gradacji lub popularny „pasiak”, czyli chusta w podłużne pasy z różniącymi się krawędziami. Dlaczego? Różne krawędzie ułatwiają naukę wiązania chusty. Nie jest to jednak konieczne, szczególnie gdy uczymy się wiązania z doradcą noszenia. Doradca pomoże nam zrozumieć ideę konkretnego wiązania, tak że obserwacja kolorów nie musi być konieczna.
Ciemna, wzorzysta chusta będzie bardziej praktyczna jeśli przytrafi się jakaś plamka. Za to jasne barwy lepiej się sprawdzą w letnie upały. Więc po prostu wybieramy według potrzeb i przede wszystkim gustu.
Jaki wybrać rozmiar chusty na początek?
Przez rozmiar chusty rozumiemy jej długość, szerokości są standardowe. Najpopularniejszym i najbardziej standardowym rozmiarem chusty jest 4,6 m (oznaczane również jako M lub 6). Rozmiar chusty dopasowujemy przede wszystkim do gabarytów osoby noszącej, więc jeśli nosisz ubrania rozmiarów większych niż 42/44, zastanów się nad chustą 5,2 m, jeśli natomiast jesteś osobą drobnej budowy, chusta 4,2 m powinna wystarczyć do wykonania np. kieszonki. Wiązania, takie jak kangur, kangur na biodrze czy plecak prosty zrobisz z chusty o rozmiar lub dwa mniejszej niż potrzebna do wykonania kieszonki, plecaka z koszulką albo 2x. Troszkę zagmatwane? Poczytaj więcej tutaj: https://cc-mama.pl/jak-dobrac-rozmiar-chusty/
Nowa czy używana?
Jaka powinna być chusta na początek? Nowa czy używana? Jak wolisz. Chusty tkane zachowują swoje własności przez długi czas, chusta używana może być więc dobrym wyborem, jeśli chcesz nieco zaoszczędzić. Kiedyś uważało się, że chusty używane są łatwiejsze w motaniu ze względu na swoją miękkość (możecie natrafić na określenie, że chusta jest „złamana” – czyli miękka i podatna przez długotrwałe używanie). Obecnie współcześnie produkowane chusty są wystarczająco miękkie. Nie należy obawiać się zakupu nowej chusty – od razu nadają się do użytku.
Pierwszy czy drugi gatunek?
Chusty w drugim gatunku to chusty z drobnymi wadami produkcyjnymi, wpływającymi jedynie na estetykę – może być na nich niewielkie przebarwienie lub błąd we wzorze. Są tak samo bezpieczne w użyciu jak pierwszy gatunek. Możesz zdecydować się na chustę w drugim gatunku, jeśli szukasz ekonomicznej chusty.
Jaka firma?
Dowolna, które specjalizuje się w chustach do noszenia dzieci. Polska, czy zagraniczna? Według Twojego uznania, nie sposób jednak nie wykorzystać okazji do podkreślenia, że w Polsce jest co najmniej kilkanaście (jak nie kilkadziesiąt) firm produkujących doskonałej jakości chusty, dające gwarancję bezpieczeństwa, w cenach dostosowanych do realiów polskiego runku. Warto również rozejrzeć się za sklepem stacjonarnym w Twojej okolicy, gdzie obejrzysz chusty różnych producentów lub spotkać się z doradcą noszenia. W ich stosach najczęściej również znajdziemy produkty różnych firm.
Jaka chusta na początek? Co w takim razie jest najważniejsze?
Dużo tego, prawda? Patrzymy na skład, splot, gramaturę, rozmiar, producenta, cenę, gatunek… Tak, wybór chusty powinien być przemyślany. Tak samo, jak rozważnie wybieramy wózek, fotelik samochodowy, łóżeczko. Ale gdyby ktoś oczekiwał błyskawicznej odpowiedzi na pytanie „Jaka chusta na początek, co jest najważniejsze?”, powiedziałabym „Taka, która Ci się podoba”. Noszenie w chuście to nie tylko aspekt praktyczny. To przede wszystkim emocje, które od nas udzielają się dziecku. Chusta musi być piękna. Zarówno mama, jak i tata powinni czuć się w chuście silni, piękni i dumni, bo tacy właśnie są, roztaczając opiekę nad swoimi skarbami.
Miłego noszenia!